mojeauto.pl

Forum motoryzacyjne

Szukaj na forum

O forum

Forum kierowców - Technika i podobne

Technika i podobne

Komentujesz artykuł z Motogazety mojeauto.pl: czytaj komentowany artykuł.

Bezpieczne płyny na Statoil

~Ewa Kawula

Zgłoś komentarz do moderacji 2011-12-12 | 12:29

Ważne informacje o płynach do spryskiwaczy zawierających w swoim składzie metanol

Nawet jednorazowy kontakt z metanolem np. przez wdychanie oparów może powodować nieodwracalne zmiany w stanie zdrowia (płuca, trzustka, narząd wzroku, układ nerwowy).
Szczególnie narażonym jest organizm małego dziecka którego narządy nie są jeszcze w pełni wykształcone oraz kobiety w ciąży. Dorosły człowiek jest w stanie bez uszczerbku na zdrowiu przyjąć przez wdychanie oparów tylko niewielką dawkę metanolu.

Względem przechowywania i magazynowania metanolu i preparatów z metanolem mają nadal zastosowanie rygorystyczne przepisy BHP (wydzielone strefy zagrożenia, obsługa przez osoby przeszkolone względem obchodzenia się z truciznami, ubranie, rękawice, maski ochronne, okulary).
W przypadku rozlania się metanolu na magazynie dalsza praca w tym otoczeniu może nastąpić po obniżeniu stężenia par metanolu w powietrzu do wartości dopuszczalnej normy stężenia.

Reasumując- w naszym przekonaniu powstała luka prawna w zakresie produkcji preparatów na metanolu rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 5 lipca 2004r. przestało działać, a dopuszczało ono wcześniej przy zastosowaniu rygorystycznych przepisów BHP do produkcji tylko mniej niż 3%zawartości metanolu w płynach do spryskiwaczy- resztą około 30% musiał być alkohol etylowy skażony skażalnikami ustawowymi (nie mylić nazwy z przedmiotowym Metanolem) gdzie skażalniki MEK i BITREX wpływają tylko na smak (ogromna gorycz) i nie są truciznami. W teraźniejszym przypadku niewiadomym jest czy będzie miał i kiedy zastosowanie art.26 i 27 Ustawy z dn.25 lutego 2011 o substancjach chemicznych i ich mieszaninach.

W tym sezonie znaleźli się producenci, którzy zrobili płyny do spryskiwaczy na samym metanolu (deklaruje 29% zawartości na etykiecie) co stanowi ok.2 litry czystego metanolu w 5-cio litrowej butelce płynu do spryskiwaczy. Stosuje odpowiednie ostrzeżenia na etykiecie i deklaruje zawartość metanolu w Karcie Charakterystyki Produktu i jeśli sprzeda to hurtowni lub tzw. wyspecjalizowanej grupie zawodowej gdzie są osoby odpowiedzialne za BHP i powinny znać obostrzenia prawne względem obrotu metanolem i preparatami zawierającymi w swoim składzie metanol - to jego odpowiedzialność prawna się kończy, a zaczyna się odpowiedzialność prawna tej grupy, która to kupiła.

Istnieją również producenci którzy nie deklarują zawartości metanolu na etykiecie i jest to producent karalny

W naszym przekonaniu można to sprzedawać dalej tylko tzw. wyspecjalizowanym grupom zawodowym (gdzie istnieją komórki BHP) a nie klientowi detalicznemu który to klient może kupić produkt nie będąc w pełni świadomym jakim wysokim jest ryzykiem dla zdrowia człowieka jego stosowanie.

Metanol: (CH3OH) Właściwości:
-alkohol metylowy, zwany dawniej karbinolem lub spirytusem drzewnym
-silna trucizna ,wypicie lub wdychanie oparów grozi śpiączką toksyczną, bezdechem i śmiercią (>20g.)
lub trwałą utratą wzroku(<20g.)
-bardzo trudno odróżnić metanol od etanolu (może tego dokonać tylko zawodowy chemik w porządnie wyposażonym laboratorium)
-jest palny, pali się jasnym płomieniem
-bezbarwna ciecz (w temp. 20 C)
-smaku jest słodkawy i piekący
-masa cząsteczkowa: 32,04
-ostry zapach podobny do zapachu do etanolu
-miesza się z wodą w każdym stosunku

strona 1 (z 1) Odpowiedz odpowiedzi wyświetlaj:

~ważne

Zgłoś komentarz do moderacji 2011-12-12 | 14:59

to bardzo istotne informacje, dzięki!

strona 1 (z 1) Odpowiedz odpowiedzi wyświetlaj:

Mojeauto.pl - motoryzacja w Internecie | Copyright © Motor-Presse Polska sp. z o. o. 1999-2019